Strój – trudne początki

Skąd bierzemy stroje? Część z nas zaczynała swoją przygodę z odtwórstwem w zamierzchłych czasach, gdy uszycie stroju samemu lub z pomocą wprawionego znajomego było jedyną dostępną opcją.

Dzisiaj rynek krawców historycznych jest bardzo rozwinięty. Wystarczy zasobna kieszeń i nieco cierpliwości, by bez wysiłku odziać się w każdą możliwą szatę, z dowolnej epoki, właściwą dla zamożności i funkcji odtwarzanej postaci. Oczywiście krawiec historyczny nie zawsze jest w stu procentach historyczny, pomagamy więc w wyborze rzemieślników wiarygodnych i wykonujących szaty spełniające wysokie standardy odtwórstwa historycznego. Trzeba też pamiętać, że skomponowanie historycznego stroju nie jest prostym zadaniem. Pomagamy we właściwym doborze typu i kolorystyki szat, tak, by pasowały do statusu i roli odtwarzanej postaci.

Jednak dla tych, którzy mają ograniczone zasoby finansowe, lub nie chcą czekać na zamówione odzienie kilka miesięcy, oferujemy pomoc w, mniej lub bardziej, samodzielnym wykonaniu odzienia. Począwszy od doboru właściwych tkanin, poprzez zdjęcie miary, aż po wykrojenie i szycie ubioru. Są wśród nas osoby doświadczone w tej materii, które chętnie służą pomocą nowicjuszom.

Dobierając materiały należy pamiętać, że zarówno różne okresy historyczne, jak i warstwy społeczne, korzystały z określonego ich rodzaju, barwy i deseniu. Konieczne jest też korzystanie z tkanin naturalnych, z możliwie minimalną domieszką włókien syntetycznych. Odpadają wszelkie elanowełny i tym podobne współczesne wynalazki. Nie używamy też dzianin, a jedynie tkanin, najlepiej o wyraźnym splocie (odpadają więc wszelkie flausze).

Przed przystąpieniem do pracy pamiętać należy koniecznie o dekatyzowaniu tkanin – czyli poddaniu ich kąpieli w gorącej wodzie lub wypraniu. Po takiej obróbce materiały często nieco się kurczą, łatwo sobie więc wyobrazić, że strój wykonany z niezdekatyzowanej tkaniny po przypadkowym przemoczeniu może stać się zdecydowanie za mały dla właściciela.

O ile akceptujemy szycie maszynowe ukrytych szwów nośnych, to wszelkie wykańczające szwy widoczne muszą być wykonane ręcznie. Dotyczy to także obszywania dziurek na guziki i sznurki.

Stroje wykonane z naszą pomocą będą spełniały wymogi rekonstrukcji, a także będą znacznie tańsze niż te zamówione u zawodowych krawców-rekonstruktorów.

Szybką i tanią opcją może też być kupno używanego stroju. Wiele osób z ruchu rekonstrukcyjnego nabywając nowe szaty pozbywa się starych, niektórzy wycofują się w ogóle z tego hobby, i też pozbywają odzieży. Trzeba pamiętać, że z reguły rekonstruktorzy używają swoich ubiorów historycznych zaledwie kilkanaście razy w roku, więc zwykle są one w dobrym stanie, i mogą posłużyć nowym właścicielom przez szereg kolejnych sezonów. Nowicjuszom, którzy chcą poszukać czegoś dla siebie zapewniamy dostęp do grup targowych odtwórców historycznych.

  Buty historyczne to nieco odmienna kwestia. Znacznie mniej osób zajmuje się dawnym szewstwem, niż krawiectwem. Tutaj proponujemy nowicjuszom poszukiwanie butów używanych, lub inwestycję w nowe obuwie u specjalisty. Zdecydowanie trzeba tutaj uzyskać wskazanie do konkretnego wytwórcy, gdyż nadal powstaje i jest sprzedawanych wiele butów, które historyczne są tylko z nazwy. Współpracujemy z kilkoma szewcami historycznymi, którzy wykonują obuwie trwałe i w pełni zgodne z rekonstrukcyjnymi wymaganiami.

  Każdemu nowemu członkowi Zakonu zapewniamy pełne wsparcie w trudnych początkach tego dość wymagającego hobby.